Zakazane życzenie - Jessica Khoury


Życzenia mają wielką moc, niektóre spełniamy sami, własnymi siłami. Czasem pomaga nam los, szczęście, bliskie nam osoby. A co by się stało, kiedy pewnego dnia w nasze ręce wpadłaby złota rybka, albo lepiej – magiczna lampa? Mielibyśmy możliwość spełnienie swoim trzech najskrytszych marzeń, nic nie stałoby nam na przeszkodzie. Możemy stać się bogaci, otrzymać szlachecki tytuł, objąć w kraju władzę, otrzymać na tacy serce kobiety, którą pragniemy. Choć, musimy pamiętać, że każde życzenie ma swoją cenę.

            Każdy zna historię Aladyna, przyjaznego dżina, miłosiernego Sułtana, księżniczkę Jasminę i zło, które czyhało na ich życie. Historia, którą niedawno przeczytałam jest inna, według mnie bardziej niezwykła. Nie jest to już tylko bajka, ale niesamowita opowieść o zemście, walce o wolność, przyjaźni rodzącej się w niespodziewanych warunkach, ale także   historia miłości, która nie powinna mieć miejsca. Pozostając w świecie Baśni Tysiąca i jednej nocy Aladyn, prowadzony przez magiczny pierścień, znajduje złotą lampę, w której od stuleci zamknięty jest jeden z najbardziej potężnych dżinów. Spodziewał się przerażającego potwora, który wzbudzi w nim strach. Tutaj Jessica Khoury zaskakuje nas i Aladyna po raz pierwszy. W finezyjnym dymie wypływającym z lampy w majestatyczny sposób, wyłania się piękna kobieta. Jako więzień lampy musi spełnić trzy życzenia. O czym najbardziej marzy Aladyn?

            Zemsta, to najskrytsze marzenie chłopaka, który niedawno stracił rodziców. Ma nadzieję, że poczuje się lepiej, gdy pomści ich pamięć. Społeczeństwo chce, aby to on był prowokatorem buntu, ma stanąć na czele, tak jak poczynał jego ojciec. W mieście nie dzieje się dobrze. Bunt przejmuje Feniks, czuwa nad obywatelami, strzeże ich i zagrzewa do walki.  Nikt nie wie kim jest. Dla mnie tożsamość tajemniczego rebelianta była kolejnym zaskoczeniem, tego się nie spodziewałam.

            Oczywiście nie zabrakło w „Zakazanym życzeniu” złych bohaterów, którzy będą próbować uprzykrzyć każdemu życie. Czarnych charakterów mamy wielu, a główni bohaterowie będą walczyć nie tylko z ludźmi, ale także innymi dżinami, którzy pragną zadośćuczynienia nieposłuszeństwa. Aladyna i Zahrę łączy marzenie bycia wolnym. Chcą stać się silni i indywidualni. Bez lampy i pragnienia zemsty.

            Życzenia mają swoje konsekwencje i to one odgrywają dużą rolę w powieści. Wypowiedzenie zakazanych słów może przynieść śmierć i głębokie nieszczęście. Nie ma nic za darmo. Wszystko ma swoją cenę, ile warta jest są zakazane uczucia?

            „Zakazane życzenie” jest książką, która zabrała mnie w niezwykłą podróż. Magiczny świat wypełniony dymem z lampy, prowadzi nas przez finezyjny, arabski klimat, w którym nie wszystko jest jasne. Powieść naszpikowana tajemnicami, odkrywa powoli swoje sekrety. Mentalnie kibicujemy Zahrze, chcemy, aby stała się wolna, choć nie jest to wcale takie łatwe. Wspieramy ją, kiedy w sercu kiełkują uczucia, które czuła paręset lat temu. Musi się z nimi oswoić, zaakceptować je. W to wszystko wmieszany jest Aladyn, który dopiero szuka swojej drogi.

„Zakazane życzenie” przeczytałam w jedną noc i jest to jeden z najlepszych książkowych komplementów dla autorki.


Premiera 1 marca. Książkę można w atrakcyjnej cenie zakupić na: http://www.empik.com/zakazane-zyczenie-khoury-jessica,p1136506402,ksiazka-p