Królowa Pomorza - Andrea Camilleri


„- Mnie jest przykro tylko z jednego powodu – powiedział –
że w niedzielę nie będę mógł włożyć nowych butów.”

„Królowa Pomorza” to zbiór ośmiu nowel o życiu pewnej społeczności. Poznajemy ich życie, wady, zalety, przyzwyczajenia i upodobania. Czuć sycylijski klimat i śródziemnomorską atmosferę. Powiew świeżości.

            Andrea Camilleri to włoski pisarz, a co najważniejsze reżyser teatralny. Posiada niezwykły zmysł obserwacji. Prozą powieściową zajął się późno, ale od razu odniósł niezwykły sukces. Jest autorem licznych opowiadań, sławę przyniósł mu komisarz Montalbano. Jego książki tłumaczone za granicą stały się bestsellerami.

„Co się wydarzy w małym sycylijskim miasteczku, gdy dwóch sprzedawców lodów, o równie bujnej fantazji, co niewzruszonym uporze jest rywalami zarówno w miłości jak w interesach? Lub, gdy w okresie rozkwitu faszyzmu pewien ogrodnik odziedziczy szczególnie upartego osła zwanego „Mussolini”? Albo, gdy po powrocie demokracji, mieszkańcy Vigaty zaczną się oddawać pewnej ryzykownej grze?”

            „Królowa Pomorza” to lekka opowieść o pewnej grupie społecznej. Łączy ich dużo spraw, ale jeszcze więcej dzieli. Poznajemy wielu bohaterów, każdy jest inny, charakterystyczny. Każdy kieruje się swoim dobrem. Opowiadania są lekkie, czasem humorystyczne, czasem dramatyczne. Nie możemy spodziewać się, co zaraz się wydarzy, czy brat jednak ubierze buty, czy może pójdzie do wojska i obuwie ubierze ojciec. Folkowe opowieści wprawiają nas w pozytywny humor, są relaksujące.

„- A jeśli podczas tego tygodnia spotkasz kogoś, kto też ci się spodoba, to co wtedy?
Znowu się roześmiała.
- To wtedy mam dwóch narzeczonych.”

            Moimi faworytami są „Nowe buty” i „Romeo i Julia”, posiadają specyficzny sycylijski humor i wywołały uśmiech na mojej twarzy. Godzinami mogłabym cytować ulubione przemyślenia, dialogi pochodzące z książki. Jest pełna zawrotnych stwierdzeń i anegdot. Camilleri ukazuje nam swoje spojrzenie na człowieka, jako reżyser teatralny przez lata wymyślał i dostrzegał, to co nie potrafimy dostrzec my, szarzy ludzie. Czasem jest sarkastyczny, ale nigdy pesymistyczny. Z humorem przekazuje nam obraz pozytywny, dający rozrywkę.

Autor – Andrea Camilleri
Tytuł – Królowa Pomorza
Wydawnictwo Literackie