Piękno to bolesna rana - Eka Kurniawan


            Pewnego dnia Dewi Ayu wstaje z grobu – tak zaczyna się niezwykła, finezyjna opowieść o kobietach w świecie mężczyzn. Długo odwlekałam moment, gdy w końcu zacznę poznawać historię stworzoną przez młodego autora, Ekę Kurniawana. Bałam się, że pozytywne komentarze są nad wyraz i zawiodę się na tej pozycji. Pisarz otrzymał wiele nagród, jest uważany za wielką nadzieję współczesnej literatury, więc już na wstępie oczekiwałam od „Piękno to bolesna rana” więcej niż innych książek.

            Eka Kurniawan zabiera nas w bardzo realistyczny świat, wypełniony humorem, ale także tragedią. Fabuła jest zbudowana na burzliwej historii Indonezji, dzięki czemu łączymy przyjemne z pożytecznym, nie tylko otrzymujemy ucztę słów, ale także ta szczególna opowieść może nas czegoś nauczyć. Przełomowe wydarzenia, polityczne zawirowania, a w tle ludzkie nieszczęścia. Z zaciekawianiem pochłaniamy każdy niuans oraz nową ciekawostkę, ponieważ opowieść jest deserem dla duszy.

            Dewi Ayu po dwudziestu jeden latach wraca do świata żywych i po raz pierwszy spotyka swoją najmłodszą latorośl, Piękną, którą zostawiła od razu po porodzie. Poznajemy jej psychikę, motywację czynów, próbujemy zrozumieć, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Zaskakują nas kolejne wydarzenia i z niedowierzaniem zaczytujemy się w kolejnych stronach, mając nadzieję, że autor przygotował dla nas więcej niespodzianek.

Z każdą kartką książki spotykamy kolejnych bohaterów, starsze córki prostytutki, które opowiadają nam o swoim życiu. Każdy bohater, od sąsiadów po głównych aktorów dzieła, ma złożoną osobowość, przemyślaną i zaskakującą. Pisarz bez żadnego problemu wplata różne anegdoty, elementy indonezyjskiego folkloru oraz poboczne ludowe opowiastki do głównych wątków, dzięki czemu po kilku stronach odkrywamy tajemnice, które dla nas przygotował.

Rodzinna opowieść, o tragedii i miłości opowiedziana z humorem, porywa nas w inny świat. Eka Kurniawan w realistyczny sposób opisuje historie, które niektórym mogłyby sprawić problem. Dzięki różnym stylistycznym zabiegom ukazuje swój pisarki kunszt i talent. Zachwycamy się fabułą oraz opisami egzotyczne krajobrazy, legend, które dodają smaku dziełu. „Piękno to bolesna rana” zachwyca i zabiera nas w finezyjną podróż.