Assassin's Creed: Last Descendats. Ostatni Potomkowie - Matthew J. Kirby


„- Muszę poznać prawdę – oświadczył. – Wchodzę w to.”

Asasini i templariusze – ich konflikt trwa od wieków. Robią wszystko, aby odebrać sobie władzę, przeciągnąć na swoją stronę kluczowych sprzymierzeńców i zabijają się nawzajem z zimną krwią. Wszystko jest zapisane w naszym DNA, dzięki niemu możemy poznać przeszłość i dowiedzieć się do której frakcji należymy, jaka krew w nas płynie – templariuszy czy asasynów. Maszyna Animus stworzona przez naukowców, potrafi nas przenieść do innego świata, gdzie przeżyjemy na własnej skórze życie naszych przodków, co może mieć swoje skutki w teraźniejszości.

            Mogłoby się wydawać, że Owen jest zwykłym nastolatkiem, gdyby nie fakt, że jego ojciec za napaść na bank trafił do więzienia, gdzie później umarł. Jego dziadkowie twierdzą, że był złym człowiekiem, kryminalistą i całe zło dziejące się teraz im jest jego zasługą. Nie chcą, aby ich wnuk wpadł w złe towarzystwo i poszedł w ślady ojca. Lecz Owen jest głęboko przekonany, że jego ojciec był niewinny, nie popełnił przestępstwa, przez które trafił do więzienia. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się Monroe, nauczyciel informatyki, który proponuje mu pomoc w uzyskaniu prawdy, a wszystko dzięki Animusowi.

            Od spotkania z Monroe życie Owena całkowicie się zmienia. Wraz z swoim przyjacielem Javierem, którego zabrał na spotkanie z nauczycielem, poznaje Grace, Davida, Natalię, Seana. Okazuje się, że ich szóstka jest ze sobą w niezwykły sposób powiązana. Ich genotypy posiadają styczne, czyli ich przodkowie w przeszłości mieli ze sobą kluczowy kontakt dla historii. Animus przenosi ich do 1863 roku, gdzie trafiają do centrum zamieszek i protestów przeciwko poborowi do wojska w Nowym Yorku. Tam odkrywają istnienie Trójzębu Edenu,  starożytnego artefaktu, który templariusze i asasini chcą dopaść, walcząc przeciwko sobie.

            Matthew J. Kirby stworzył porywający i unikatowy świat, który pokochali fani gry na wszystkich kontynentach. Nie musimy znać całej sagi Assassin Creed, aby sięgnąć po Ostatnich Potomków, ponieważ stanowi nową, indywidualną historię. Bohaterowie są niepowtarzalni, każdy jest inny i wnosi bardzo dużo do powieści. Posiadają dwie tożsamości – teraźniejszą i tą z przeszłości, która jest równie ciekawa. Zatracamy się w ich życiu, chcemy poznać każdy szczegół. Uwielbiam w tej serii to, że jest taka nowoczesna, ukazuje problemy współczesnego świata, ale także przenosi nas do historycznych, trudnych chwil, kiedy ludzie walczyli przeciwko sobie. Konflikt asasynów z templariuszami tylko dodaje pikanterii całej powieści. Z miłą chęcią czytamy opisy starć bohaterów.

            Polecam powieść każdemu fanowi fantasy, ponieważ posiada wszystkie najlepsze cechy tego gatunku. Czytając nie nudzimy się, nie ma w niej nic niepotrzebnego, a fabuła jest bardzo zajmująca i porywająca. Z miłą chęcią będę czekała na drugi tom trylogii, ponieważ zakończenie pozostawia nas w lekkim niedosycie. Jestem ciekawa dalszych losów całej szóstki bohaterów. Assassin's Creed Last Descendats Ostatni Potomkowie to obowiązkowa lektura dla każdego fana gry, ale także miłośnika asasynów i templariuszy.