Przerwane życie - Bożena Helena Mazur-Nowak„wypłakane łzy ustępują miejsca niewypłakanym”

Przerwane życie to zbiór poruszających opowiadań, które na długo zapadają w pamięci czytelnika. Krótkie historie zabierają nas w trudny świat, gdzie spotykamy śmierć, cierpienie, niewyjaśnione, nieszczęśliwe zakończenia.

            Bożena Helena Mazur-Nowak to poetka i pisarka, która swoje dzieła tworzy w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka od 2004 roku. Tworzy i tłumaczy swoje działa na język angielski. Jest członkiem wielu stowarzyszeń zrzeszających autorów na całym świecie. Wydała sześć tomików wierszy (cztery w języku polskim, dwa w angielskim) oraz dwa zbiory opowiadań.

            Bohaterkami jej opowiadań są kobiety. Annę, Agatę, Edytę, Emilkę, Hannę, Irenę, Izabelę, Jankę, Wandę łączy miłość do bliskich, ale także szybka śmierć, która staje tak nagle na ich drodze. Nikt się jej nie spodziewał, lecz przyszła. Jedne dopiero znalazły miłość, kolejne chciały od życia coś więcej, myślały, że odnajdą lepsze życie w innym kraju, następne zachorowały niespodziewanie na nieuleczalne choroby.

Od pierwszych stron Przerwane życie staje się nam bliskie, każde słowo jest wysmakowane, wywarzone, nie ma w nich przesady. Bohaterki są bardzo naturalne, a ich uczucia, rozterki – realne, dzięki czemu wtapiamy się w opowiadania i żyjemy razem z nimi. Styl autorki jest prosty, co sprawia, że historie bohaterek stają się refleksyjną opowieścią osoby, która nas otacza. Znamy ją dobrze, jest to nasza koleżanka, przyjaciółka, dobra znajoma. Przy kawie, pod kocem, poznajemy intymne sekrety i najskrytsze tajemnice.

Dzięki tym szczególnym bohaterkom możemy zastanowić się nad własnym życiem, wyciągnąć wnioski, przeżyć katharsis. Jest to niesamowicie poruszająca książka. Wyciska łzy, ale daje także nadzieję. Czasem w pędzie dnia codziennego zapominamy o czerpaniu z naszego życia radości. Ciągle narzekamy, nie doceniając tego, co los nam dał, tych pozytywnych i szczęśliwych chwil. Nie wierzę, że przytrafiają się nam tylko złe momenty.

 Przerwane życie porywa nas w inny świat, gdzie nie będzie ciągu dalszego, więc zastanówmy się nad sobą. To refleksyjne opowieści, o życiu, które może nas spotkać, może nie w naszym własnym życiu, ale osób nam bliskich.


Polecam tę książkę, tym którzy potrzebują zatracić się w wiarygodnym świecie bez upiększeń. Bożena Helena Mazur-Nowak jest mistrzynią prostoty, która wzrusza.

Autor: Bożena Helena Mazur-Nowak
Tytuł: Przerwane życie
Wydawnictwo: Novae Res

1 komentarz:

 1. Czytelników bloga zaprasza serdecznie do przeczytania mojej debiutanckiej prozy, zbioru opowiadań, które napisało samo żcie.

  Od zawsze byłam bacznym obserwatorem. Dostrzegaam to, co innym umykało. Sama obdarzona przez życie bagażem ciężkich doświadczeń jestem chyba przez to właśnie bardziej wyczulona na ludzkie cierpienie.

  Większość ludzi przemyka obok ludzkiej biedy, niedoli, żałoby z zamkniętymi oczami. W ten właśnie sposób odpychając problemy innych od siebie. Wierząc, że póki ich samych ich to nie dotyczy, nie uszą sie na to uczulać.

  To smutne.

  Kiedy nas samych to dotyka przychodzi szok, ogromny ból, rozczarowanie. Pytane „dlaczeg?”.

  A było by łatwiej gdybyśmy wcześniej przeżywali ten ból i cierpienie z innymi. Było by łatwiej oswoić swoje emocje związane z żałobą.  Radzę nie czytać całego zbiorku za jednym podejściem. Proszę go sobie dozować po jednym lub dwa opowiadania. Wtedy łatwiej przychodzą przemyślenia. Wtedy prościej jest uporzadkować uczucia.  Książka jest dostępna w kilkunastu księgarniach internetowych, między innymi w Empiku. Bardzo proszę o Państwa komentarze na blogu Ewy, na moim profilu na FB lub na stonie, przez którą zakupiliście Państwo moją książkę.  W maju planuję zroganizować kilka spotkań autorskich. Będę w Warszawie, Krakowie, Opolu, Brzegu Jak już będzie potwierdzenie dokładnych terminów, to się nimi z Państwem podzielę.


  Dziękuję za uwagę

  Bożena Helena Mazur-Nowak

  OdpowiedzUsuń