Dziewczyna z dzielnicy cudów - Aneta Jadowska


„-Przypomnij mi, co my tu właściwie robimy?
-To proste. Zbieramy Twoje własne wspomnienia.”

Dziewczyna z dzielnicy cudów to coś, czego się nie spodziewałam. Dawno nie czytałam fantastyki i dzięki Anecie Jadowskiej powróciłam do czasów, gdy byłam nastolatką. To właśnie wtedy noce spędzałam na czytaniu opowieści o wampirach, wilkołakach, potężnych mocach i silnych bohaterkach, uzbrojonych w pistolety, kusze, miecze. Całkowicie zapomniałam ile wrażeń może przynieść fantastyka. Nie mogłam się oderwać i porzuciłam wszystko dla Nikity, dziewczyny z Dzielnicy Cudów.

Autorka zabiera nas w wielowarstwowy, bogaty świat, wykreowany przez swoją wyobraźnię. Alternatywne miasto, które znamy z autopsji, mieszkamy w nim, oglądamy na filmach, wiemy o nim wszystko, staje się planem akcji historii, która porwała miłośników fantastyki w Polsce.

            Istnieją dwa brzegi Wisły, Wars i Sawa, co je łączy? Niebezpieczeństwo, które czyha na każdym rogu oraz ulice wypełnione tajemnicami po brzegi. Szemrane towarzystwo nigdy Ci nie pomoże, ale możesz być pewny, że zaszkodzi, w odpowiednim momencie wbijając nóż w plecy lub swoje kły, pazury. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś zapłacił więcej za Twoje życie niż ty sam. Twoi przyjaciele, w każdej chwili mogą stać się wrogami, a matka władcą absolutnym bez skrupułów. W tym całym bagnie jest Nikita, tak samo groźna i zabójcza jak ulice miasta. Nie każda osoba potrafi zabić bliskiego, który właśnie zamienił się w potwora i próbuje rozszarpać Ci gardło.

            Płatnym mordercą nie może zostać każdy. Liczy się charakter, brak uczuć, strachu, wyrzutów sumienia, ponad przeciętna inteligencja, sprawność fizyczna. Wszystkie te cechy posiada Nikita, główna bohaterka pierwszej części serii. Zabija na zlecenie, nie tylko ludzi, ale także potwory, które na zgubę śmiertelników krążą po mieście. Ma swoje tajemnice, nie otwiera się przed każdym. Działa w pojedynkę z własnego wyboru, ale także wygody. Jej partnerzy zawsze kończyli źle, a plotki na ten temat wystarczająco odstraszają potencjalnych współpracowników, co bardzo jej odpowiada. Do czasu, kiedy Matka Przełożona decyduje się przydzielić jej „Pomoc”.

„Nagle dotarło do mnie, dlaczego znalazł drogę na skróty do mojego serca – to przez tę prostolinijność, usztywniającą mu kręgosłup w kwestiach, w których elastyczność oznacza złamanie czyjegoś zaufania.”

            Niespodziewanie w Dzielnicy Cudów zostaje porwana Zelda, która jest jedną z piosenkarek renomowanego klubu Pozytywka. Nikita zabiera się do pracy, chce jak najszybciej odnaleźć kobietę, wiedząc, że w domu czeka na nią mała dziewczynka, Alicja. Priorytetem staje się odnalezienie znajomej całej i zdrowej. Jest świadoma, że liczy się każda minuta, ponieważ z każdą kolejną upływającą godziną maleje nadzieja na odnalezienie kobiety żywej. Dzięki sprytowi oraz odpowiedniej sumce pieniędzy trafia na odpowiedni trop, a pomocnik, którego z góry zaliczyła do straconych, staje na wysokości zadania. Czy Nikita zdąży na czas, aby uratować kobietę? A może to dopiero początek problemów, które na nią czekają…

            Dziewczyna z dzielnicy cudów to bogata opowieść, stworzona na barwnym, czasem przerażającym fundamencie. Nietuzinkowi bohaterowie, pełni tajemnic, sprawiają, że pochłaniamy każdą stronę. Chcemy znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania. Ważną część powieści stanowi przeszłość, która nie jest podana czytelnikowi na tacy. Czekamy w napięciu na ciąg dalszy. Pragniemy poznać skutki sekretów, które ze sobą niosą. Aneta Jadowska, profesjonalistka w każdym calu, zaserwowała nam na deser kawał dobrego fantasy, który skonsumowałam w mgnieniu oka. Skradła moje serce. Nie żałowałam ani strony, minuty spędzonej czytając tę pozycję. Z niecierpliwością czekam na dzień, kiedy kurier przyniesie, w odległej przyszłości, drugi tom serii o Nikicie. Każdy miłośnik powieści fantasy nie powinien jej przegapić, tym bardziej, że wyszła spod pióra polskiego autora, po raz kolejny udowadniając, że mamy w swoim kraju znakomitych pisarzy.

            Autor: Aneta Jadowska
            Tytuł: Dziewczyna z dzielnicy cudów
            Wydawnictwo: Sine Qua Non