Córka handlarza jedwabiem - Dinah Jefferies


Córka handlarza jedwabiem to pierwsza książka autorstwa Dinah Jefferies, którą przeczytałam i miło mnie zaskoczyła. Wcześniej słyszałam dużo pozytywnych komentarzy na temat Żony plantatora herbaty, niestety nie miałam przyjemności jej przeczytać, więc z ciekawością i wielką chęcią sięgnęłam po najnowszą historię Dinah.

Dinah Jefferies to brytyjska pisarka, swoje pierwsze lata życia spędziła na Malajach, później wraz z rodzicami, wyprowadziła się do Anglii. Na swoim koncie ma trzy powieści, dwie zostały przetłumaczone na język polski. Żona plantatora herbaty przez wiele tygodni nie schodziła z list najczęściej kupowanych książek, przez co bardzo szybko stała się bestsellerem. Wykładała na Dartington Hall School, skończyła Birmingham Collage of Arts oraz literaturę angielską na University of Ulsten. Ma syna i córkę. Jak sama pisze, kocha podróże. Dzięki temu, może poznawać świat oraz zbierać inspiracje do książek. Tak właśnie powstała piękna historia, którą zapisała na kartach papieru.

Przenosimy się do Wietnamu. Maj, 1952 rok. Fabuła jest zbudowana na historycznym fundamencie francuskich Indochin. Wojna zbliża się wielkimi krokami. Wietnamczycy walczą o niepodległość. Chcą odzyskać swój kraj. Społeczność dzieli się na dwa obozy, wiele osób ucieka z kraju. Jednocześnie powstają rebelianckie ugrupowania, które sprzeciwiają się ówczesnej władzy. Francuzi są zagrożeni.

Na dworze jest parno, ubrania kleją się do spoconego ciała. Wita nas zwykły dzień, ale czy na pewno? Nicole Duvan kończy swoje osiemnaste urodziny. Dla młodej pół Francuski, pół Wietnamki to wyjątkowy dzień, nie tylko z powodu osiągnięcia wieku pełnoletniości. Na balu zorganizowanym na jej cześć, poznaje Marka, przystojnego Amerykanina. Jego niebieskie oczy hipnotyzują, a kobieta bardzo szybko poddaje się temu urokowi. Odnajdują wspólny język i dobrze bawią się w swoim towarzystwie. Sielanka trwa, niestety nie na długo.

 Parę dni później ojciec Nicole informuje ją o planach, które mają bardzo duży wpływ na przyszłość bohaterki oraz jej starszej siostry. Dom towarowy Maison Duval zostaje przekazany pod skrzydła Sylvie, kiedy ojciec rozpoczyna pracę u gubernatora. Marzenie Nicole o zarządzaniu rodzinną firmą legło w gruzach, a w ramach rekompensaty otrzymuje mały butik w ubogiej, wietnamskiej części miasta. Mimo niechęci do sklepu, osiemnastolatka postanawia udowodnić ojcu, że poradzi sobie z rozkręceniem własnej działalności, dzięki czemu może zasłużyć na jego zaufanie. Otwierając butik w Hanoi, nie spodziewała się, że na swojej drodze spotka wiele serdecznych ludzi, ale także młodego Wietnamczyka, który bardzo namiesza w jej życiu.

Rozdarta pomiędzy dwoma kulturami, Nicole nie potrafi zdecydować, po której stronie ma stanąć podczas zbliżającej się wojny. Nie pomaga jej w tym także uroda, którą odziedziczyła po nieżyjącej matce, Wietnamce. Zawsze zazdrościła Sylvie – szczupłego ciała, wyeksponowanych kości policzkowych oraz gracji, którą miała po ojcu, rodowitym Francuzie. Dlatego zawsze czuła się gorsza, żyła wciąż w cieniu starszej o pięć lat siostry, która na każdym kroku podkreślała, że jest mądrzejsza, ambitniejsza i dostanie wszystko. Nawet mężczyznę, w którym skrycie podkochuje się główna bohaterka.

Córka handlarza jedwabiem to książka wielowątkowa i trudno przypiąć jej jedną etykietę. Dinah Jefferies postawiła na trudny zabieg, ukazała nam świat romansu połączony z dającą do myślenia historią, której nie znamy. Pojawia się wątek zazdrości, siostrzanego sporu, przyjaźni, rodzinnych tajemnic, morderstwa, ucieczki z Hanoi oraz szukania własnej drogi. Nicole przeżywa wewnętrzne rozterki. Niedoceniana przez ojca, zdradzona przez siostrę, nieszczęśliwie zakochana, popełnia błędy, które mają ogromne konsekwencje. Czy da się je naprawić?

Brytyjska autorka sprawnie przenosi nas na różne płaszczyzny historii, a przepiękne opisy przyrody, budynków oraz miejsc, zachęcają, aby zamknąć oczy i przenieść się w inny świat. Powieść cały czas nas zaskakuje. Nie potrafimy przewidzieć, co stanie się za moment. Przez chwilę bałam się, że będzie wszystkiego „za wiele” i opowieść stanie się nierealistyczna, lecz szybko odrzuciłam tego typu obawy. Pochłonęłam książkę, z zapartym tchem czekając, co przyniesie kolejna strona. Byłam zachwycona zakończeniem, którego się nie spodziewałam, biorąc do ręki Córkę handlarza jedwabiem. Polecam ją każdemu, warto poświęcić jej czas.

Autor: Dinah Jefferies
Tytuł: Córka handlarza jedwabiem
Wydawnictwo: HarperCollins