Jak powietrze - Agata Czykierda - Grabowska


„W korytarzu już czekał na nią chłopak, który był jej nowym początkiem nadzieją. Jej radością i największym dobrem , jakie ją spotkało. Był jej powietrzem, którym chciała oddychać do końca swoich dni.”

Jak powietrze to jedna z moich zaskoczeń września. Bardzo chciałam ją zdobyć od razu po premierze, lecz cena wydawała mi się trochę za wysoka, a mój książkowy słoik z pieniążkami na nowe egzemplarze ostatnim czasy bardzo się skurczył.

Pierwsza Polska powieść New Adult.

Całkowicie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Jest to bardzo dobra książka tego gatunku, która różni się trochę od zagranicznych. Jak powietrze zabiera nas w świat bardzo realny, napiętnowany smutkiem i problemami, które czasem przynosi nam los. I choć nie chcielibyśmy aby bohaterowie tak cierpieli, przez to powieść kochamy jeszcze bardziej. Pokazuje miłość, pożądanie, świat młodych ludzi, których bagaż doświadczeń i złych chwil jest obfity.

Główni bohaterowie stają na swojej drodze w bardzo niespodziewanych okolicznościach i to dosłownie – Dominik wpada pod pędzący samochód Oliwii, czym konsekwencją jest złamana noga i gips, który uniemożliwia swobodne poruszanie. Kto by się przejmował złamaną nogą, cztery tygodnie w łóżku każdego by chyba ucieszyły, lecz dla Dominika to coś okropnego, z czym nie może się pogodzić. Co więcej, konsekwencją wypadku nie jest tylko złamana noga Dominika, ale problem z opieką nad dwoma osobami, które dla młodego mężczyzny są najważniejsi na świecie.

Jak powietrze to cudowna opowieść o trudnej miłości, obowiązkach, które zostały zrzucone na barki młodych ludzi. Jest to historia, która poruszyła moje serce. Uwielbiam historie, w których dwie osoby, tak różne od siebie, stają się dla siebie bliscy. Ona w jego ramionach znajduje spokój, bezgraniczne bezpieczeństwo, a on pierwszą miłość, pocałunki, dotyk, który nie rani, lecz leczy jego złamane serce i zbrukaną przeszłość. Ona jest dla niego oparciem, on dla niej ostoją.

Polecam bardzo serdecznie dla wszystkich, tych młodych, ale także tych starszych. Każdy może znaleźć w tej powieści coś dla siebie. Jest cudowna.